Innowacja Pedagogiczna "Sportowe przerwy"

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

AGATA ORŁOWSKA

SPORTOWE PRZERWY

Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei zapoznanie uczniów polską grą zespołową, zwiększenie atrakcyjności na lekcji wychowania fizycznego i wdrażanie do szeroko pojętej kultury fizycznej . Ma ona zachęcać i motywować uczniów do szerzenie idei aktywnego spędzania czasu.

Innowacja „Sportowe przerwy” jest moją odpowiedzią na szerzenie idei aktywnego spędzania czasu wolnego a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego.

Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz w pracy w szkole  zauważyłam, że uczniom najbardziej brakuje spotkań sportowych między klasowych . Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji z tego przedmiotu była potrzeba aktywnego spędzania wolnego czasu.

Obecne czasy – doba telewizji,  komputerów i  Internetu spowodowały, że  coraz więcej uczniów nie ma zapału do ruchu i nie lubi zmęczenia z jakim się on wiąże.
Z badań Centrum Edukacji Obywatelskiej  i PBS wynika, że 23% uczniów nie ćwiczy na WF-ie. Najczęstszym wytłumaczeniem biernego uczestnictwa w lekcji jest: brak stroju  lub zwolnienie pisemne. W większości przypadków to właśnie rodzice wypisują swoim zdrowym i sprawnym dzieciom zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego  (22,8%).

Otyłość wśród dzieci i młodzieży to kolejny ważny problem, z którym trzeba się zmierzyć. Najnowsze badania donoszą, że w Europie co czwarte dziecko ma nadwagę natomiast w Polsce aż 18% młodzieży boryka się z tym problemem.

W ciągu ostatnich kilku tygodni bardzo głośno zrobiło się na temat kampanii Ministerstwa Sportu  i Turystyki „Stop zwolnieniom z WF-u”. Stąd też narodziła się nasza innowacja „Sportowe przerwy”, która  ma na celu zachęcić uczniów do aktywnego uczestnictwa w podnoszeniu sprawności fizycznej, albowiem aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych potrzeb biologicznych człowieka – warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia.

Nowatorskie spojrzenie na sport: oglądanie w wolnej chwili ligowych meczy piłki nożnej  koszykówki siatkówki szczypiornistów, pozwolą wykształcić wśród naszych uczniów potrzebę działania z własnej woli, w wolnym czasie. Ukażą  młodym ludziom zalety płynące  z czynnego i regularnego życia sportowego.  Zmienią nastawienie na wysiłek fizyczny.