Zabawy naszych przedszkolaków- senso-zabawy

W grupie 3 - 4 latków prowadzona jest innowacja "Senso-zabawa dla przedszkolaka". W pierwszym półroczu dzieci uczestniczyły w zajęciach, podczas których wykonywały z wykorzystaniem różnych produktów spożywczych masy sensoryczne, takie jak: kaszolina, masa solna. Wychowankowie mieli  również okazję malować pianką, rozpoznawać różne struktury wypełnionych baloników oraz próbować smaków owoców egzotycznych.

Innowacja ma na celu stymulację zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku poprzez wykorzystanie różnych materiałów. W trakcie zajęć dzieci doświadczają ciekawych zjawisk łączenia produktów o  różnej fakturze, które mieszają , przelewają, przesypują. Wykazują przy tym kreatywność.

Tego rodzaju działania oparte są na  twórczej zabawie, która wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Działalność sensoplastyczna ma także właściwości terapeutyczne: uspokaja, odpręża, rozładowuje napięcie emocjonalne i mięśniowe. Zajęcia z elementami sensoplastyki ułatwiają nawiązywanie kontaktu emocjonalnego oraz przyczyniają się do budowania właściwych relacji a także uczą współdziałania w grupie rówieśniczej.