Spotkania autorskie

Interesujące spotkania

Aby kształcić kulturę czytelniczą dzieci i młodzieży, rozwinąć zainteresowanie najmłodszych
i szerzyć nawyk czytania książek pani Ewelina Wdowczyk i pani Katarzyna Drozdek zgłosiły naszą szkołę do udziału  w projekcie „Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim”, którego celem było organizowanie spotkań on-line z autorkami książek.

W związku z tym  15 kwietnia 2021 roku o godz. 10.00 miało miejsce spotkanie z Joanną Olech pisarką
i ilustratorką, autorką książek dla dzieci m.in. „Dynastia Miziołków”, „Tarantula”, „Klops i Herkules”, „Poppintrokowie”, „Opowiadania z magią i dreszczem”, „Pulpet i Prudencja”, „Smocze pogotowie przygodowe”.

Następne odbyło się 16 kwietnia 2021 roku
o godz. 10.00 z Zofią Stanecką. Największą popularność przyniosła jej seria „Basia”, na podstawie której zrealizowano pięć odcinków serialu animowanego „Basia”, który trafił do polskich kin. Jej dwie książki: „Świat według dziadka” oraz „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu” zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Kolejne spotkanie było 7 maja 2021 roku o godz. 10.00  z Roksaną Jędrzejewską- Wróbel- pisarką, scenarzystką, autorką sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników. Twórczynią Florki, bohaterki bestsellerowego cyklu książek i serialu animowanego. Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest laureatką wielu nagród m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz - trzykrotnie! - Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” (2009, 2017, 2019). Otrzymała brązowy medal Gloria Artis. Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową Listę Białych Kruków.

Ostatnie spotkanie miało miejsce 11 maja 2021 roku o godz. 10.00 zAnną Onichimowską autorką ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, licznych słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych
i scenariuszy filmowych. Zadebiutowała zbiorem wierszy dla dzieci „Gdybym miał konia”.

Otrzymała wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Jej utwory wydawane są również po węgiersku, francusku, słoweńsku, litewsku, koreańsku, niemiecku, szwedzku, włosku i chińsku. W latach 1995-2003 pełniła funkcję prezesa Polskiej Sekcji IBBY. Od 2014 roku mieszka w Lundzie (Szwecja).

To działanie pomogło ukształtować świadomość czytelniczą uczniów, rozbudzić ich zainteresowania czytelnictwem, zapoznać z twórczością pisarza, podtrzymywać i rozwijać zainteresowania młodzieży autorem i jego twórczością, również  po  spotkaniu autorskim, pozyskać nowych czytelników, promować czytelnictwo wśród młodzieży.

Katarzyna Drozdek