10.05.2021 r. - Dzień Europy

9 maja Dzień Europy

Dzień Europy

W dniu 10 maja 2021 roku uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej obchodzili Dzień Europejski. Z tej okazji Pani Anna Czyżycka przeprowadziła  lekcje związane z tematyką europejską. Uczniowie oglądali filmy, prezentacje dotyczące integracji europejskiej, rozwiązywali quizy.

Święto to obchodzi się go w maju, w zależności od tego, czy dane państwo jest członkiem Unii Europejskiej, czy nie.

Członkowie Rady Europy, ale nienależący do UE obchodzą to święto wcześniej - 5 maja. Z kolei w przypadku państw członkowskich Unii Europejskiej Dzień Europy przypada na dzień 9 maja. Dzień 9 maja jest jednym z symboli Unii Europejskiej. Wybranie tej właśnie daty na Dzień Europy również nie jest przypadkowe. Dnia 9 maja 1950 roku Robert Schumann, francuski minister spraw zagranicznych, przedstawił plan, określany jako Plan Schumana. Dotyczył on otworzenia organizacji, mającej na celu krzewienie idei integracji europejskiej w kwestiach gospodarczych, a dokładniej w zakresie hutnictwa i górnictwa. Mowa oczywiście o Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali. Jest ona niejako prototypem Unii Europejskiej, dlatego wspólnota przyjęła na swoje święto właśnie dzień 9 maja.

Aby odróżniać go od Dnia Europy, bardzo często święto to nazywane jest Dniem Unii Europejskiej. Jest to jednak nazwa nieformalna. W uchwale Parlamentu Europejskiego i wszelkiej dokumentacji dzień 9 maja również jest oficjalnie Dniem Europy.

Dzień Europy