Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 784887
    • Do końca roku: 248 dni
    • Do wakacji: 55 dni
  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-27

    Imieniny: Sergiusza, Teofila

26- 27.04.2021r. - 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     Konstytucja 3 Maja

W dniach 26 i 27 kwietnia 2021 roku, w Szkole Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej,  na lekcjach historii Pani Anna Czyżycka przeniosła uczniów klas IV -VIII w minione wieki celem upamiętnienia  rocznicy Konstytucji 3 Maja. Celem było kształtowanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej. Odśpiewano patriotyczne pieśni. m.in. „Witaj Majowa Jutrzenko”, „Polonez 3 Maja”, obejrzano prezentacje  i filmiki dotyczące tego ważnego wydarzenia.

    Uczniowie nie zapomnieli o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadającego na 2 maja. Z tej okazji wykonali prace plastyczne prezentujące flagę – nasz symbol narodowy.

 flaga Anity Kowalskiej flaga Filipa Kurzynogi  flaga Adama Bujaka  flaga Jakuba Maciaś  flaga Julii Bęben  flaga Kacpra Mentka  Flaga Mai Kurczewskiej  Flaga Natalii Popiel  Flaga Łucji Bęben

      Sejm RP ustanowił Rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja, doceniając jej wkład w rozwój polskiego patriotyzmu. Konstytucja 3 Maja wprowadziła trójpodział władzy, niosła gwarancję swobód obywatelskich, stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. Konstytucja 3 Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

     Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

     Dziś na początku XXI wieku, żyjąc w tak szybkim tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy część  przeszłości, jesteśmy nowocześni i żyjemy chwilą obecną, interesuje nas przede wszystkim nasza teraźniejszość. Buntujemy się przeciw górnolotnym słowom, rocznicom, apelom, uroczystościom. Ale przecież gdzieś głęboko, utajnione na samym dnie serca pozostaje przekonanie, że „naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości”.