22.03.2021 r. - Światowy Dzień Wody

22 marca - Światowy Dzień Wody w Szkole Podstawowej w Białej

Oszczędzajmy wodę

Dnia 22 marca 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej  klasa VII, pod opieką P. Anny Czyżyckiej wzięła udział w akcji organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną z okazji Światowego  Dnia Wody  -  Zróbmy szum wokół  wody. Uczniowie wyszukiwali informacje na temat: zasobów wodnych na świecie i w Polsce oraz zagrożeń dla zbiorników i przyczyn zmniejszania się ich zasobów. Przeprowadzili cykl doświadczeń symulujących użytkowanie wody i sposoby jej oszczędzania. Podawali także przykłady marnotrawstwa wody we własnym otoczeniu.

Wszystko, co robimy w życiu, w sposób bardziej lub mniej bezpośredni, wymaga zużycia wody. Każda kartka papieru to 10 litrów wody, każde skorzystanie z Internetu to woda potrzebna do produkcji sprzętu elektronicznego, a także chłodzenia serwerów i wytwarzania prądu. Wodę, która została użyta do produkcji danej rzeczy, nazywamy wirtualną. Dużo takiej wody można znaleźć w szafie z ubraniami. Jedna para dżinsów to 7600 litrów, a koszulka to 2700 litrów, czyli tyle, ile jedna osoba pije przez 900 dni.

WODA POTRZEBNA DO WYTWORZENIA JEDNEGO HAMBURGERA RÓWNA JEST 3-6 MIESIĘCY CODZIENNYCH PRYSZNICÓW

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku, a pierwsze jego obchody odbyły się 22 marca 1993 roku. Powodem ustanowienia tego święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Dzień ten ma informować i przypominać społeczeństwu, że woda jest potrzebna do życia każdej, nawet najmniejszej jednostce.

Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

Świadome i racjonalne korzystanie z zasobów wodnych jest zadaniem dla nas wszystkich. Ograniczanie zużycia wody w niektórych obszarach pozwoli na lepsze gospodarowanie jej zasobami, przez co kolejne pokolenia ludzi będą miały zagwarantowany bezpieczny dostęp do czystej wody. Istnieje wiele sposobów oszczędzania wody takich jak korzystanie z prysznica zamiast brania długich kąpieli czy zakręcanie wody podczas mycia zębów.

Oszczędzajmy wodę

Wspólnie oszczędzajmy i dbajmy o wodę!

Dla środowiska i przyszłych pokoleń!

Warto zapoznać się z informacjami PAH www.bit.ly/glob_woda

www.bit.ly/woda_klimat

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej animacji: https://youtu.be/_yxt_rK0tOc