Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 785308
    • Do końca roku: 246 dni
    • Do wakacji: 53 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-04-29

    Imieniny: Hugona, Piotra

02 marca 2020 - Historia Żołnierzy Wyklętych

,Ku Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci”

Żołnierze Wyklęci, nazywani też Niezłomnymi. Kim byli?

,,Oszukani, porzuceni, nieugięci!

Opluwani, poniżeni i wyklęci!

Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi!

Poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić!”

 

Historia Żołnierzy Wyklętych jest krwawa i naznaczona cierpieniem. Dla nich II wojna światowa nie zakończyła się z chwilą opuszczenia ziem polskich przez niemieckiego okupanta. Armia Czerwona wyzwalając nasze ziemie od 1944 roku nie niosła Polsce i Polakom ani wolności, ani pokoju. Przyniosła sowiecką okupację, która przez pół wieku wyniszczała elity polskiego narodu, polską kulturę, tradycję i wiarę. Żołnierze niepodległościowego podziemia nie złożyli broni. Prowadzili walkę z drugim okupantem i rodzimymi kolaborantami w beznadziejnych warunkach, przy całkowitej obojętności świata. Wielu zginęło w nierównej walce z siłami bezpieczeństwa, mnóstwo stanęło przed plutonami egzekucyjnymi, albo przebywało w więzieniach. Przez cały czas PRL-u byli usuwani z historii.

   Po latach zmowy milczenia ,, o niezłomnych bohaterach, nienazwanego jeszcze powstania” Żołnierze Wyklęci powracają. Swoją tożsamość odzyskują ludzie, po których miał zginąć wszelki ślad. Ich powrót wyznacza nie tylko wyjątkowy przebieg obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, lecz także różne formy ich upamiętniania.

   Uczniowie klasy VI, pod kierunkiem Pani Anny Czyżyckiej, przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony skazanym na niepamięć uczestnikom powojennej konspiracji niepodległościowej.

   2 marca  w murach szkoły rozbrzmiały słowa hymnu narodowego, a uczniowie z przejęciem recytowali starannie na tę okazję wybrane fragmenty utworów poetyckich. Ich skupione, poważne twarze, zdecydowane ruchy i dobitnie wypowiadane słowa przykuwały uwagę całej społeczności szkolnej.

Pani Dyrektor – Mariola Gleń podziękowała za przygotowanie akademii,  przypomniała o tych wartościach i postawach, dzięki którym nasza ojczyzna przetrwała najtrudniejsze chwile dziejowe.