12 listopada 2019 - Drogi do niepodległości

Podobny obraz

Drogi do niepodległości

Dnia 12 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Apel rozpoczął się wystąpieniem Pani Dyrektor – Marioli Gleń, która przypomniała zebranym krótki rys historyczny tego święta. Wprowadzono sztandar szkoły oraz  odśpiewano hymn państwowy.

Akademia przygotowana przez Panią Annę Czyżycką miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klasy IV - VIII  recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uczniowie  przy akompaniamencie Pana Andrzeja Freusa zaśpiewali m.in. "Rotę” „Przybyli ułani pod okienko”, „Odę do radości”, „Rozkwitały pąki białych róż", „Płynie Wisła płynie”, „Pałacyk Michla”. Na uwagę zasługują piosenki solo w wykonaniu Alicji, Zosi i Damiana, którzy zaśpiewali: „Warszawo ma”, „Ojczyzno ma”, „Biały Krzyż”.

Cała społeczność szkolna miała symboliczne biało-czerwone kotyliony.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.