24 września 2019 - Wycieczka do Łodzi

Wycieczka uczniów 0 - III do Łodzi

24 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się wraz z wychowawcami na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Palmiarni, która zaoferowała nam trzy pawilony: śródziemnomorski, tropikalny i kaktusiarnię. Kolekcja roślin liczy ok. 4500 okazów, a najciekawszymi były dla nas palmy, sagowce i bananowce. Jest ich w palmiarni dużo, mają pokaźne rozmiary i dużo miejsca do wzrostu, więc prezentują się iście królewsko. Warto było zwrócić uwagę na egzotyczne owoce: mango, ananasy, kakaowce i papaje i przekonać się w jakiej formie one rosną w naturze.

Kolejnym przystankiem wycieczki była Manufaktura Czekolady.  Czekolada w tym miejscu jest wyrabiana ręcznie w tradycyjny sposób, tak jak przed wiekami. To odróżnia ją od fabryk, w których na wielką skalę produkowane są tony przeciętnej czekolady. To jedyna manufaktura w Polsce, która z ziaren kakaowca w magiczny sposób tworzy prawdziwą czekoladę. Każdy uczestnik stworzył i zapakował własną tabliczkę czekolady, wypił kubek gorącej czekolady, degustował ziarna kakao.

Następnie wybraliśmy się na spacer najdłuższą handlowa ulicą w Europie, ulica Piotrkowską. Ta reprezentatywna i najważniejsza ulica w Łodzi rozciąga się na długości 4 km. To najbardziej popularne wśród Łodzian, studentów i turystów miejsce rozrywki, wielu imprez i festynów. Dlatego nie mogło zabraknąć tam i nas. Koniecznie chcieliśmy zobaczyć wykonane w brązie rzeźby-pomniki upamiętniające ważne osoby związane z Łodzią, które tworzą tzw. Galerię Wielkich Łodzian. Są one wykonane w formie ławek na których można usiąść obok wyrzeźbionych postaci. Zobaczyliśmy pomnik:  bajkowego Misia Uszatka, Twórcy Łodzi Przemysłowej, Pomnik Lampiarza, Fortepian Rubinsteina, Ławeczkę Tuwima, Kufer Reymonta, Fotel Jaracza, Aleję Gwiazd.

Kolejne kroki skierowali do Eksperymentarium, gdzie uczestniczyli w interaktywnym i multimedialnym spacerze z przewodnikiem. Na trasie spotkali dwie postacie: największego i najmniejszego człowieka świata. Mogli doświadczyć także działania takich ekspozycji jak: „kołyska Newtona”, „Słup zagrożenia”, „Krzywe zwierciadła” oraz różnorodnych zjawisk z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych.

Na zakończenie  zatrzymaliśmy się na smacznym poczęstunku w restauracji McDonalds lub KFC.

Wycieczka wzbogaciła dzieci o nowe, ciekawe doświadczenia. Zobaczcie sami…