Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 794748
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

„Akcja Żonkile” w Szkole Podstawowej w Białej

„Akcja Żonkile”

w Szkole Podstawowej w Białej

               19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Upamiętniając te wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy m.in. z  Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, już po raz jedenasty organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, której celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących.

                W 2023 roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.

               Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji, której symbolem są właśnie żonkile, kwiaty oznaczające pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są one z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał je od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to żonkile. Uczniowie dla uczczenia pamięci poległych powstańców  wykonali żonkile  z papieru na zajęciach plastyki. Natomiast na lekcjach  historii wysłuchali informacji na temat powstania w getcie warszawskim oraz obejrzeli animację „Zdążyć przed Panem Bogiem” - https://youtu.be/wsjvwgMPDCk.

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.