Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

21.03.2022r. Światowy Dzień Poezji

21 marca świętowaliśmy nie tylko pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Święto  ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku.

Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

W naszej szkolnej bibliotece uczciliśmy ten dzień godnie, kłaniając się muzie wyobraźni, uczucia i wrażliwości człowieczej – POEZJI. Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu czy poglądach. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi. Pozwala widzieć i rozumieć więcej. Wymaga od nas uwagi, otwartości i empatii.

Uczniowie kl.V i VII pod opieką p. Eweliny Wdowczyk zaprezentowali piękne wiersze znanych polskich twórców, poinformowali zebranych o istocie święta, podkreślili znaczenie poezji.

Twórczość wielu poetów inspirowała kompozytorów różnorakiej muzyki do ubrania jej w melodie i dźwięki. Wiersze niektórych z nich doczekały się ciekawych aranżacji i wykonań muzyczno – wokalnych. Zdarzało się, że poeci tworzyli teksty do skomponowanej wcześniej muzyki. Na naszym spotkaniu poetyckim przybliżyliśmy także uczniom maleńki fragment poezji śpiewanej.

Ze względu na dużą rozbieżność wiekową i dostosowanie dzieł do wieku odbiorcy, uczniowie podzieleni zostali na 3 grupy: przedszkolaki, kl.I-V oraz kl.VI-VIII. Przybliżyliśmy utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Leopolda Staffa, Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, ks. Jan Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Doroty Gellner, Joanny Kulmowej oraz Tadeusza Śliwiaka.

Tego dnia podsumowano także szkolny konkurs poetycki na napisanie wiersza o dowolnej tematyce, rozdano dyplomy i nagrody.

Dziękuję tym, którzy zaangażowali się, by Światowy Dzień Poezji pozostawił ślad w duszach naszych uczniów.

Ewelina Wdowczyk