Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

15.09.2021 - Możesz być Tym, który uratuje komuś życie

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie świadkiem zagrożenia czyjegoś życia. Ważne jest to, byśmy mieli świadomość tego, że pierwsze minuty decydują
o szansie na przeżycie osoby poszkodowanej.

Niestety, często brak podstawowej wiedzy i umiejętności przyczyniają się do śmierci, której można było zapobiec. Aby uświadomić dzieciom i młodzieży oraz by pokazać, że trudne do wypowiedzenia słowo „resuscytacja” to tak naprawdę kilka prostych czynności. Jeżeli znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, dokona czegoś wielkiego, uratuje czyjeś życie.

Dlatego 15 września br. pani Katarzyna Drozdek i pan Krzysztof Kuśnierek zorganizowali szkolenie dla uczniów naszej szkoły nt. udzielania pierwszej pomocy. Dzieciaki zostały przeszkolone przez strażaków z Powiatowej Straży Pożarnej w Pajęcznie. Po części teoretycznej uczniowie przeszli do ćwiczeń praktycznych. Korzystając z fantomów, każdy z nich miał możliwość przećwiczenia czynności ratujące ludzkie życie.

Podczas ćwiczeń strażacy zwracali uczniom uwagę na: prawidłowe postępowanie
w celu zachowania własnego bezpieczeństwa, sposób i konieczność powiadamiania służb (Pogotowia, Straży Pożarnej, Policji), poznanie zasad resuscytacji oddechowo – krążeniowej oraz intubacji dotchawiczej.

To szkolenie było bardzo potrzebne, gdyż wiemy, że taka sytuacja może dotyczyć nas, naszych bliskich, każdego człowieka. Ważne jest, by przystąpić do działania i podjąć próbę ratowania ludzkiego życia, wykonując to sprawnie i bez paniki. Pamiętaj, że w sytuacji gdy człowiek nie oddycha, nie możemy mu już zaszkodzić, jedynie możemy pomóc. Dlatego podejmij tę próbę, działaj, ratuj i uratuj..