Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Podróże kształcą. To powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości przekonali się również  uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej, którzy w dniu 10 października 2023 roku wybrali się na  wycieczkę turystyczno-krajoznawczą w Góry Świętokrzyskie. Celem wyjazdu było poznanie dziedzictwa narodowego i dokonań w dziedzinie nauki, wydarzeń związanych z historią Polski oraz poznanie walorów przyrodniczych i turystycznych tego regionu. Opiekunami były Panie: Mariola Gleń, Ewelina Wdowczyk, Martyna Pierzynka i Anna Czyżycka, która wyjazd zorganizowała.

Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Podczas lekcji muzealnej dowiedzieliśmy się  kim był Stefan Żeromski, gdzie mieszkał i uczył się, poznaliśmy realia XIX-wiecznej szkoły. Kolejną atrakcją programu  był rezerwat przyrody Kadzielnia, który stanowi największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie zbudowanych z wapieni, które wydobywano od XVIII wieku. Po zaprzestaniu działalności kamieniołomu w 1962 roku, zagospodarowano Kadzielnię dla celów rekreacyjno-turystycznych. W wyrobisku znajduje się zadaszony amfiteatr, w którym odbywają się koncerty.  Następnie udaliśmy się do Tokarni - Parku Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej. Zobaczyliśmy tam drewniany, piętrowy spichlerz wybudowany w połowie wieku XVIII, zabytkowe zagrody, młyn, dowiedzieliśmy się o  życiu mieszkańców dworu ziemiańskiego i ich codzienności (XIX / XX w.) Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach. Przechadzaliśmy się wśród ruin zamku, oglądaliśmy rycerskie zbroje, a na baszcie próbowaliśmy wypatrzeć Białą Damę. Trasa wycieczki zaprowadziła nas do Jaskini Raj, która jest jedną  z najpiękniejszych polskich jaskiń, z zapierającą dech w piersiach szatą naciekową.

Wycieczka okazała się niezwykle ciekawa i inspirująca, dostarczyła uczniom wiele radości, satysfakcji i dumy płynącej z poznawania pięknych zabytków i uroczych zakątków naszego kraju.