Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

Wycieczki szkolne to zawsze wielka radość dla uczniów. Nie tylko bawią i uczą, ale też pozwalają na urozmaicenie nauki oraz oderwanie się od szkolnej ławki. 21 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w jednodniowej wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Celem wycieczki było poznanie zabytków i historii Krakowa, o których rozmawialiśmy na lekcjach oraz zwiedzanie Kopalni soli w Wieliczce.

Podczas podróży  w autokarze panowała miła atmosfera, wszyscy śmiali się, rozmawiali. O godzinie 10 na bulwarze nad Wisłą spotkaliśmy się z przewodnikiem. Następnie spacerem nad Wisłą udaliśmy się pod pomnik Smoka Wawelskiego. Kolejnym etapem naszej wyprawy było Wzgórze Wawelskie. Na arkadowym dziedzińcu Zamku Królewskiego usłyszeliśmy interesującą historię zamku i zwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, Groby Królewskie, słynnych Polaków i Dzwon Zygmunta. Później swoje kroki skierowaliśmy w kierunku Rynku. Mijając zabytkowe kamieniczki dotarliśmy na Stare Miasto, by wysłuchać hejnału z wieży Mariackiej, podziwialiśmy wspaniałe wnętrze Kościoła Mariackiego ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Następnie zobaczyliśmy Sukiennice, Barbakan, Bramę Floriańską.  Po przerwie na obiad udaliśmy się  do  Kopalni Soli w Wieliczce, która jest niesamowitym podziemnym światem cudów wpisanym na listę UNESCO. Spacer po podziemnej trasie w kopalni soli w Wieliczce dostarczył nam w pięknych wrażeń i długo pozostanie w naszej pamięci.  Zobaczyli wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora i unikalne solne rzeźby. Przeszliśmy trasę Śladami legend, pokonaliśmy 800 schodów, byliśmy na głębokości 135 metrów pod ziemią. Obładowani pamiątkami szczęśliwie wróciliśmy do Białej. Wycieczka "chociaż jednodniowa" dała nam wiele radości, dużo wrażeń i wiedzy.