Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

13.05.2022r. - Wycieczka do Łodzi do Teatru Arlekin, ZOO i Orientarium

13 maja uczniowie klas I- IV, pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę do Łodzi do Teatru Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla oraz do ZOO i nowoczesnego Orientarium.

Założeniem wizyty w teatrze było rozwijanie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze. W teatrze Lalki i Aktora „Arlekin” obejrzały niekonwencjonalną wersję bajki pt. „Kopciuszek”. Ta  współczesna wersja francuskiego autora wywróciła jedną z najpopularniejszych baśni świata „do góry nogami”. Tutaj nikt nie zgubił pantofelka, nie pojechał na bal dynią zamienioną w karocę. To była historia o dojrzewaniu, pokonywaniu własnych barier i godzeniu się ze stratą. Ta nowa odsłona, bardzo przypadła do gustu naszym widzom. Z wielkim zaciekawieniem obserwowali mistrzowskie poczynania artystów teatralnych. Tryskająca humorem opowieść niosła za sobą bardzo wartościowe treści, licowała z przeżyciami, które dotyczą wielu ludzi oraz wskazywała jak sobie radzić z trudnymi emocjami. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni ze sztuki teatralnej, którą mieli możliwość obejrzeć. Żywiołowe reakcje widzów potwierdziły, że spektakl bardzo się podobał, był interesujący i uczniowie z zadowoleniem i zachwytem opuszczali salę teatralną. Następnie podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych. Były to artystyczne działania wprowadzające do magicznego świata teatru. W tych warsztatach inspiracją do działania były klasyczne lalki teatralne z  teatralnych magazynów.

Następnie wybraliśmy się do Ogródu Zoologicznego, w którym wielką atrakcją było Orientarium. Jest to kompleks prezentujący cztery strefy Azji Południowo-Wschodniej w nowoczesnym, zadaszonym budynku zajmującym powierzchnię dwóch hektarów. Można tam było poczuć klimat Azji, podziwiać naturę i zobaczyć gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem, poznać ich niesamowite historie, min. największego słonia indyjskiego w Europie – Alexandra czy niedźwiedzia Somanga, wielkiego krokodyla. Oprócz Orientarium na terenie zoo mieliśmy okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wiele emocji.

Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody, skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Odgród zoologiczny to także urocze miejsce do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, dostarczające uczestnikom wycieczki wiele wrażeń i radości. W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek w Mc Donald. Podczas wyjazdu była piękna pogoda, a dzieciom dopisywały dobre humory. Wszyscy wrócili do domów trochę zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia.