20.11.2020 - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Światowy Dzień Konwencji Praw Dziecka - Szkolne Blogi

20 listopada 2020r.  - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W dniu 20 listopada 2020 roku,  Pani  Anna Czyżycka – Szkolny Rzecznik Praw Ucznia   w Szkole Podstawowej im. Marcina Bielskiego  w Białej, przypomniała, że tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

W poprzednich latach, 20 listopada wychowankowie przychodzili do szkoły ubrani na niebiesko solidaryzując się ze wszystkimi dziećmi na świecie i przyłączając się do akcji UNICEF-u.

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych                i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o prawach dziecka.

Prawa Dziecka.ppt