Wśród bogów greckich

Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej  realizowali na lekcjach historii  projekt edukacyjny - Wśród bogów greckich.

Jego celem było wprowadzenie w tradycje kultury antycznej, utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu mitologii greckiej, doskonalenie umiejętności poszukiwania informacji na dany temat i doskonalenie umiejętności pracy w grupie.

Realizacja zaplanowanych działań przebiegała zgodnie z  przyjętym harmonogramem. Pierwszym etapem  było poznanie na lekcji historii wiadomości dotyczących głównych bogów greckich, poznanie terminów  mit, mitologia.  Wdrażając się do samokształcenia  korzystali z  podręczników, mitologii, a także wyszukiwali w zasobach Internetu ciekawostek dotyczących wybranego bóstwa.

Ostatnim etapem  było przedstawienie efektów  pracy swoim kolegom.  Uczniowie przenieśli się do starożytnej Grecji i zaprezentowali antyczny pokaz mody. Przebrali się w charakterystyczne dla bogów greckich stroje, a w rękach trzymali atrybuty przedstawionych postaci.  W kilku zdaniach zaprezentowali wybraną przez siebie postać. Przedstawili m. in. Herę – boginię niebios, Atenę – boginię mądrości, Afrodytę – boginię piękności, Apolla – opiekuna sztuki, Zeusa – najważniejszego z bogów, Hermesa – posłańca bogów, Hadesa- boga świata podziemnego, Aresa – boga wojny, Posejdona – boga mórz.

Uczniowie wykazali się pomysłowością i twórczym podejściem do tematu.  Nie zabrakło  krótkich form teatralnych  oraz rymowanych wierszy.

Praca metodą projektu dała uczniom wiele radości i satysfakcji.