Motywacja do nauki zdalnej

Zawieszenie zajęć w szkołach to spore wyzwanie dla uczniów, nauczycieli, dyrektorów oraz samych uczniów. W celu zapewnienia wsparcia naszym uczniom i ich rodzicom podczas okresu nauki zdalnej grono pedagogiczne przygotowało kilka pomocnych porad aby jak najefektywniej wykorzystać ten czas.

Bardzo istotne jest aby państwa dzieci znalazły w sobie motywację do nauki:

Wyróżnia się motywację zewnętrzną, w której wykorzystuje się różne motywatory – nagrody, kary oraz wewnętrzną, tzw. automotywację, która sprowadza się do pobudzania samego siebie w celu realizacji zadań.

Człowiek odczuwa wiele różnorodnych potrzeb, wśród nich potrzebę autonomii, czyli niezależności i swobody w podejmowaniu samodzielnych decyzji oraz potrzebę kompetencji, czyli rozwoju i relacji z ludźmi.

Rozpoznanie potrzeb i celów dziecka jest jednym ze sposobów pobudzania jego wewnętrznej motywacji.

W tak trudnym okresie czasu istotne jest aby wspomóc u naszych podopiecznych przede wszystkim rozwój motywacji wewnętrznej.

Jak to osiągnąć?  Porady dla rodziców:

Drogi rodzicu aby wspierać swoje dziecko pamiętaj, że możesz:

•          Pobudzać wewnętrzną motywację dziecka, rozbudzać jego zainteresowania, pasje, ciekawość  świata i ludzi.

•          Akceptować, że dziecko jest inne niż ty – akceptuj je bezwarunkowo, pokazuj, że w nie wierzysz.

•          Zachęcać dziecko do rozwoju zgodnie z jego potrzebami i preferencjami.

•          Obserwować, gdzie tkwią jego talenty, jaką ma strategię uczenia się.

•          Wzmacniać poczucie autonomii dziecka: pozwolić mu decydować, wybierać (gdy to możliwe), szanować te wybory, ale wskazywać na ich konsekwencje, zamiast kar i nagród.

•          Akceptować błędy (można jej poprawiać), ale prowokuj do wyciągania wniosków i budowania planów naprawczych.

•          Powołuj się na fakty – kiedy jesteś niezadowolony z zachowania dziecka, wyraź własne emocje, poinformuj o problemie i sprowokuj, by dziecko samo poszukało jego rozwiązania. Spokojnie czekaj…

•          Bądź wiarygodny i konsekwentny w tym, co mówisz i robisz – dziecko cię obserwuje i naśladuje. Jesteś dla niego wzorem.

Wsparcie i pomoc pedagoga szkolnego w czasie nauki zdalnej prowadzone są głównie drogą elektroniczną:

szkola.pedagog@interia.pl.

Bardzo zachęcam do kontaktu.

Przydatne linki:

Źródło: