Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

...Pytam, dlaczego Was wyklęto?
Dlaczego za wrogów wzięto?
Prawda z kłamstwem wygrała
Choć wiele lat na to czekała

W dniu 1 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Do najbardziej znanych „Żołnierzy Wyklętych” należeli : rotmistrz Witold Pilecki, Stanisław Sojczyński „Warszyc”, Zygmunt Szendzielarz – „Łupaszka”, Józef Kuraś – „Ogień”, Hieronim Dekutowski – „Zapora” , Henryk , Danuta Siedzikówna – „Inka”.

Przez wiele lat pozostawali w zapomnieniu, „ wyklęci” z naszej historii i pamięci narodowej, ponieważ nie akceptowali utraty suwerenności naszej ojczyzny.

Zagadnienia  prezentowane na apelu związane były z ruchem niepodległościowym, który jest niezwykle istotny w kształtowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia. Uczniowie dowiedzieli się m.in. dlaczego żołnierze rozwiązanych oddziałów Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych kontynuowali walkę. Przedstawiono zakres represji stosowanej na ludności cywilnej, żołnierzach podziemia przez sowieckie oddziały NKWD. Społeczność szkolna uzyskała odpowiedź na pytanie dlaczego tych żołnierzy nazywamy żołnierzami wyklętymi albo żołnierzami niezłomnymi. Młodzież chętnie wysłuchała wierszy, pieśni patriotycznych.  Apel przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem Pani Anny Czyżyckiej

Pani Dyrektor – Mariola Gleń podziękowała za przygotowanie akademii,  przypomniała o tych wartościach i postawach, dzięki którym nasza ojczyzna przetrwała najtrudniejsze chwile dziejowe.